РЕКОНСТРУКЦИЈА ЖЕЛЕЗНИЧКЕ ПРУГЕ ТЕМА ДАНАШЊИХ САСТАНАКА У ВИТКОВЦУ, ТРЊАНУ И ЖИТКОВЦУ

Поводом припреме Плана ангажовања заинтересованих страна (Stakeholder Engagement Plan – SEP) и Процене друштвених утицаја (Social Impact Assessment – SIA) за деоницу III Параћин – Трупале (Ниш) пројекта реконструкције и модернизације железничке пруге Београд – Ниш, данас су у Витковцу, Трњану и Житковцу одржани састанци за мештане месних заједница кроз које је планирано да траса брзе пруге прође, са представницима Инфраструктуре железнице Србије и Европске инвестиционе банке која финансира пројекат реконструкције желензичке пруге.
Како је данас изнето, сам пројекат је и даље у изради, није финалан, елаборат експропријације још увек није урађен што значи да се поступак експропријације и даље не покреће. Понуде за парцеле које ће бити предвиђене елаборатом биће сачињене на основу процене и даље достављене странкама у поступку ради склапања споразума. Незадовољне странке своја права могу да захтевају у ванпарничном поступку.
У складу са правилима Европске банке биће урађено посебно истраживање које ће имати за циљ идентификацију утицаја на локално становништво услед откупа земљишта, објеката и свега што се налази на поседима и на основу тог истраживања биће дефинисан Акциони план за пресељење. Под пресељењем се сматра и економско и физичко, не само људи чије се куће експропришу услед реализације овог пројекта, већ и људи који имају било какву врсту економског губитка – нагласила је Марија Сиђић испред консултантског тима Европске банке.
С друге стране, мештани алексиначких села изнели су бројне проблеме и конкретна питања, од рушења великог броја постојећих комплетних домаћинстава до утицаја на домаћинства која ће остати у заштитном појасу пруге, утицаја на привреду, пољопривреду, економију, безбедност становника, пешака и путника кроз насеља, школа које се налазе у непосредној близини новопројектоване пруге, гашења путних прелаза, утицаја на водоводну, телекомуникациону и друге мреже... до крајњег дељења насеља на два дела и расељавања тамошњег становништва. С обзиром на то да пројекат још увек нема финално решење, сложно су изнели предлог изградње пруге ван ових насеља и поновне анализе алтернативних решења за нову трасу.
Став Општине Алексинац и даље је непромењен. Заштита интереса и појединаца и локалне самоуправе. ''Добра је порука коју шаљемо и Инфраструктури железнице да морамо прво да разрешимо све проблеме које имамо на нашој територији, па тек онда уђемо у израду пројекта реконструкције железничке пруге'' - рекао је председник општине Далибор Радичевић.