Пратите нас на друштвеним мрежама
facebook-icon      skype-icon      twitter-icon      youtube-icon   
Штампа

Одржана радионица на тему прераног напуштања школовања

dsc 0064 (custom)У понедељак, 18. новембра, у просторијама свечане сале Скупштине општине Алексинац, одржана је друга радионица на тему прераног напуштања школовања. Радионица је део програма „Туторинг Србија“, који ће се спроводити у школама у Алексинцу, Врању и општини Рашка, са циљем да се смањи проценат младих који напуштају основну школу. Главни координатор пројекта је Западнобалкански институт, а сарадници јесу бројне јавне институције и невладине организације из локалних средина у којима се овај пројекат спроводи. Пројекат финансира амбасада САД у Републици Србији.

На крају првог дела радионице, присутнима су се обратили и представници амбасаде САД, г. Рајан Роулендс, аташе за јавне послове, и гђа Марија Бијелопетровић, саветница. Они су констатовали да је од стране локалних партнера на пројекту показан висок степен заинтересованости и озбиљности, и пожелели им успех у даљем раду.

Програм „Туторинг Србија“ замишљен је као подршка деци са повећаним ризиком од напуштања школовања (деца која имају тешкоће у савладавању градива, велики број изостанака,  асоцијална су итд.), са којима ће, по систему један на један, радити студенти и омладински радници. Систем је замишљен као вршњачко подучавање – са ученицима ће, у њиховим школама, радити млади који су им блиски по годинама, чиме ће се избећи генерацијски јаз. Програм неће сметати допунској настави, већ ће се користити тамо где она није дала резултате, јер је ово другачији приступ у односу на родитеље и наставнике. Млади који буду радили са основцима сваке недеље по неколико часова пре или после школе, имаће задатак да „науче дете да учи“. Програм предвиђа високи степен сарадње између бројних локалних институција, које ће бити задужене да прате његово спровођење и резултате. Зависно од процене успешности пројекта на крају године (смањење број изостанака, боље оцене, степен задовољства деце, родитеља и наставника програмом), биће одлучено да ли ће се његова примена наставити и у наредним годинама.

Иначе, прерано напуштање школовања препознато је као проблем на светском нивоу. Када је у питању напуштање школовања у Србији, према подацима Западнобалканског института, 7% ученика превремено напусти основно образовање, 21.9% старијих од 15 година нема завршену основну школу, 23.9% има завршену само основну школу, а 30% младих од 18 до 24 године напушта школу и не узима учешће у било каквим даљим обукама. Највеће је осипање деце из руралних средина, сиромашних породица и ромске и влашке деце.

Млади који превремено напуштају школу изложени су многобројним ризицима и имају лошије перспективе у смислу личног напредовања и просперитета. Ниско образоване особе изложене су већем  ризику од незапослености, али и неповољним условима запослења, јер често обављају ниско плаћене послове. Стога, стицање адекватних знања и вештина јесте нужан предуслов квалитетнијег запослења и изласка из сиромаштва.